اپراتور شبکه مجازی موبایل

اپراتور شبکه مجازی تلفن همراه یا MVNO  یک اپراتور موبایل و نمایندگی فروش خدمات ارتباطی بی سیم است. این اپراتور چون توانایی ارسال پیامک  وداده ها را ندارد با اپراتور موبایل شخص ثالثی قرارداد می بندد. این سرویس ها را بصورت عمده خریداری می کند و با نام تجاری خود بصورت خرده فروشی به مصرف کنندگان خود ارائه می دهد . MVNO در اکثر موارد تیم خدمات پشتیبانی، بازاریابی و فروش خود را دارد و تحت یک نام تجاری خاص عمل می کند بنابراین شما مجبور نیستید بدانید که آنها از چه خدماتی استفاده می کنند.

 

اپراتور شبکه مجازی

 

مزایای استفاده از اپراتور شبکه مجازی خب،اگرچه از نظر تعداد بسیار کم است، اما اصلی ترین آنها می توان این را نام برد . آنها معمولا قیمت بسیار جذاب و دائما در رقابت ، دارای  برنامه های انعطاف پذیر و تیم خدماتی خوبی دارند. علاوه بر این، اپراتور مجازی می تواند سرویس های ارائه دهنده خدمات مختلف را هماهنگ کند، به این معنی که آنها می توانند پایه سرویس را با بهترین سیگنال، برای پوشش یک منطقه خاص متصل کنند.

گاهی اوقات به این اپراتور نحیف نیز می گویند زیرا تقریبا به طور کامل بر امکانات اپراتور اصلی یا MNO متکی است. آنها هیچ عناصر شبکه ای ندارند، اما ممکن است خدمات مشتری خود، بازاریابی و فروش خود را داشته باشند. و البته  گاهی هم قوی می شوند زیرا یک پیاده سازی فنی کامل تری را با زیرساخت های خود مدیریت می کند که قادر است کنترل بیشتری بر پیشنهادات خود داشته باشد. این MVNOs تمرکز سنگین بر روی نام تجاری، مالکیت مشتری، و تمایز از طریق خدمات افزوده شده  مانند داده ها و برنامه های سیم کارت را دارد

اگر بخواهیم تاریخچه ای از این اپراتور داشته باشیم باید بگوییم اولین توافقنامه اپراتور مجازی با اپراتورهای شبکه های دیگر  به دهه ۱۹۹۰ بازمیگردد، زمانی که بازار مخابرات اروپا، بازار آزادی در چهارچوب قانون جدید، و بهتر شدن  تکنولوژی شبکه  ۲G و پرش بعدی در تعداد مشترکین بی سیم را در برداشت. اگر چه شبکه های جدید ۲G  با کارآیی باندهای فرکانس محدودی که برای خدمات بی سیم اختصاص داده شده بود مدیریت می شد، ورود تازه های تلفن همراه هنوز با توانایی آنها برای دسترسی به در طیف  باند های فرکانسی محدود بود.

اپراتور شبکه ی مجازی موبایل با اپراتور شبکه ی همراه اول در بعضی زمینه ها تفاوتهایی دارد که نگاهی به این تفاوت ها می اندازیم .

MVNO  ها نمی  توانند شبکه ی جداگانه داشته باشند و  حتما باید با یکی از اپراتورهای رسمی قرار داد ببندد. مثلا در کشور ما باید این اپراتور مجزی  با  شبکه همراه اول و …  قرار داد ببندد ..

تعرفه:

در تعرفه، این دو تفاوت هایی دارند MVNO بر اساس قانون رگولاتری و اپراتور اصلی مشخص می شود.تعرفه گاهی کمتر و گاهی نیز بیشتر از اپراتور  اصلی می باشد .

توسعه :

برای توسعه ی شبکه باید بگوییم که اپراتور اصلی شبکه را می تواند گسترش دهد و تا زمانی که اپراتور اصلی نخواهد شبکه اپراتور مجازی  نمی تواند شبکه را گسترش دهد . به همین دلیل MVNO باید قبل از قرار داد به موقعیت جغرافیایی اپراتور اصلی و شبکه ی ۴G و ۳G توجه کند.

سیم کارت:

برای تهیه ی سیم کارت  شبکه های اپراتور مجازی می توانند سیم کارت خود را از تولیدی ها تهیه کنند ونیازی نیست به سراغ اپراتور اصلی بروند .

برند اختصاصی اپراتور شبکه مجازی  :

شبکه اپراتور مجازی  می تواند نام برند اختصاصی خود را در تبلیغات داشته باشد و نیازی نیست که نام اپراتور اصلی نیز تبلیغ شود که  شبکه اپراتور مجازی دارای استقلال می شود .

یک نکته مهمی که در مورد اپراتور مجازی وجود دارد این است که در کشور ما هرشخص تنها می تواند طبق قوانین رگولاتری ۱۰ عدد سیم کارت بنام  از اپراتور اصلی داشته باشد  و با استفاده  اپراتور مجازی می تواند ۱۰ سیم کارت دیگر نیزاز اپراتور مجازی طرف قرارداد با این اپراتور داشته باشد .