شبکه بانکی و دو تصمیم مهم بانک مرکزی در خصوص امنیت و اقتصاد

یادداشتی از مهدی عبادی، فعال حوزه فین تک در خصوص شبکه بانکی

در هفته گذشته دو تصمیم مهم در بانک مرکزی گرفته شد که دو شر بزرگ را بعد سالها از سر شبکه بانکی کشور کم کرد. یکی شر امنیتی و دیگری شر اقتصادی و عملکردی.

شبکه بانکی

خدانگهدار USSD

سال پیش به دلیل عدم نفوذ کافی اینترنت در کشور، اپراتورهای موبایل از امکان USSD یا همان *#های معروف برای تبادلات مالی استفاده کردند. این امکان به صورت کلی برای ارسال دستورهای شبکه اپراتورهای موبایل ایجاد شده و به همین دلیل دارای امنیت بسیار پایینی هستند و اصولا برای استفاده در شبکه بانکی طراحی نشده‌اند. بانک مرکزی در هفته گذشته اعلام کرد که این بستر فقط محدود به پرداخت قبض خواهد بود و باقی عملیات بانکی نبایستی بر روی این شبکه و امثال آن انجام گردد. این تصمیم یک تصمیم در راستای افزایش امنیت شبکه بانکی بود و هر چه زودتر گرفته می‌شد، به نفع کشور بود، اما با فشار اپراتورها که سود کلانی از این ناحیه نصیب آنها می‌شد، این امکان تا به امروز به وجود نیامده بود.

حال اپراتورهای موبایل باید تمام تلاش خود را در راه گسترش شبکه اینترنت همراه بگذارند، تا اپهای موبایلی جایگزین USSD شوند و همان میزان نفوذ را به دست آورند.

تسویه ۲۴ ساعت یکبار پایانه‌های بانکی

در تمام دنیا تسویه پایانه‌های بانکی بعد از ۴۸ ساعت انجام می‌شود. از این فرصت شبکه بانکی برای انجام تسویه حسابهای دقیقتر، رفع مغایرتها، کشف تقلبها و پایین آوردن سرعت گردش پول استفاده می‌کنند. اما در ایران این فرصت تنفس به دلیل اقدامات خودسرانه شرکتهای ارائه دهنده خدمات پرداخت (PSP) ها از بین رفته بود و این عمل هم مشکلات عملیاتی ایجاد می‌کرد و هم مشکلات اقتصادی. سرعت بالای گردش پول به صورت کلی از دیدگاه اقتصاددانان تورم زاست.

بانک مرکزی از هفته گذشته تصمیم بر تسویه یکبار در روز پایانه‌های بانکی گرفته و ایجاد این فرصت می‌تواند مشکلات بسیاری که در بالا به آنها اشاره شد را حل کند.

طبیعی است که این دو تصمیم بزرگ بانک مرکزی که در نهایت منجر به اصلاح موارد زیادی در شبکه بانکی خواهد شد، در ابتدای راه مشکلات زیادی را برای مصرف کنندگان ایجاد خواهد، اما به سرعت این تنظیم در بازار ایجاد خواهد شد و بازار راه خود را پیدا خواهد کرد.