سیم کارت eSIM چیست ؟ چگونه دستگاه های متصل را برای بهتر شدن تغییر می دهد؟

در آستانه ی سال ۲۰۱۶ جدیدترین نسل سیم کارت ها یعنی سیم کارت eSIM در اندازه ای کوچکتر نسبت به نسل قبلی خود به دنیای امروز پا نهادنند .

اولین سیم کارت ها در سال ۱۹۹۱ با ابعاد خیلی بزرگ، مانند کارت های بانکی امروزی  ارائه  می شدند. طی سالیان اخیر  رفته رفته سیم کارت ها از نظر ابعاد کوچک و کوچکتر شده و حالا بعد از سیم کارت های نانو و میکرو، سیمکارت eSIM با ابعاد ۶*۸ میلیمتر دیگر از شکل قدیمی خود خارج شده است. این سیم کارت ها مداراتی هستند که روی مادر بورد دستگاه لحیم میشوند و دیگر آن جسم فیزیکی خود را از دست می دهند.

esim

eSIM چیست؟

eSIM مخفف کلمه ی (Embedded SIM) در واقع یک سیم کارت نیست، بلکه یک چیپ است که استاندارد SON8 را به طور مستقیم در یک دستگاه به کار می گیرد و این یعنی اینکه امکان حذف و خارج کردن آن وجود ندارد. در این تکنولوژی همه چیز به صورت نرم افزاری انجام می شود.این سیم کارت قابل برنامه ریزی است. شما با استفاده از eSIM دیگر نیازی به مراجعه ی حضوری و دریافت یک سیم کارت واقعی ندارید.

همه چیز به صورت نرم افزاری برای شما محیا می شود. حتی میتوان با یک تماس ساده eSIM را فعال کرد. نکته ی مهم این سیم کارت ها این است که باید توسط شبکه یا حامل پشتیابی شوند. فعال سازی از راه دور از ویژگی های بارز این نوع سیم کارت ها است. تنها کافی است اپراتور ها و طرح های ارائه شده توسط آن ها را از صفحه ی تنظیمات گوشی انتخاب کنید.

eSIM مربوط به یک استاندارد جدید است که توسط GSMA  (انجمنی که اپراتور های جهان را در سطح کشور ترویج میدهد) ترویج میشود. طی هفته های اخیر، گوگل و اپل پشتیانی از سیم کارت الکترونیکی را آغاز کرده و توجه افراد علاقمند را به سمت این فناوری جدید معطوف کردند.

کاربرد وسیع این نسل از سیم کارت ها متمرکز بر اینترنت اشیا است.

کاربرد وسیع ٍeSim متمرکز بر اینترنت اشیا است.

اپل پشتیبانی از سیم‌کارت الکترونیکی را به نسل سوم ساعت هوشمند خود اضافه کرده است و گوگل نیز در گوشی‌های  پیکسل ۲ و  ایکس‌ال از این فناوری پشتیبانی می‌کند.

 

ٍاپل از eSIMدر اپل واچ خود استفاده میکند.

به طور کلی از مزایای اصلی eSIM میتوان موارد زیر را نام برد :

  1. فعال سازی از راه دور
  2. ابعاد بسیار کوچک
  3. نیاز نداشتن  دستگاه به فضایی برای قرار دادن سیم کارت

 

هر چند استفاده از eSIM هنوز فراگیر نشده است ولی این وضعیت ممکن است به سرعت عوض شود و تمامی اپراتور های سطح جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

 


برچسب ها: