سیم کارت غیرفعال چگونه واگذار می‎شود؟ مشکلات واگذاری این سیم کارت‎ها؟

آیا تاکنون به این مسئله اندیشیده اید که برای سیم کارت غیرفعال چه اتفاقی خواهد افتاد؟

با وجود اپراتورهای متعدد تقریبا هرمشترک ممکن است چندین سیم کارت برای خود داشته داشته باشد و تعدای از آنها سیم کارت غیرفعال باشند. به عنوان مثال برخی از کاربران در خانه برای برقراری ارتباط با دوستان و نزدیکان خود تنها برای چندین بار تماس ممکن است سیم کارت جداگانه داشته باشند و یا به دلیل موقعیت شغلی صاحب چندین سیم کارت باشند و از این خطوط تنها مدت کوتاهی استفاده کنند و آن را به صورت بلااستفاده رها کنند. همین امر سبب می شود سیم کارت مسدود و غیرفعال شود.

سیم کارت غیرفعال

از آنجاییکه که کمبود تعداد خطوط می تواند بر کل صنعت تاثیرگذار باشداپراتورها وارد عمل می شوند. یعنی پس از غیرفعال شدن سیم کارت مشترکین شماره های آزاد شده, برای کاربران جدید بازیافت می شود.

اکنون می خواهیم این روند را با توجه به شرکت های همراه اول و ایرانسل و نوع برخود آنها با این گونه سیم کارت ها را بررسی کنیم.

حدودا از سال ۹۲ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصویب کرد که اپراتورها می توانند امتیاز خط غیرفعال و بلا استفاده را از مشترکین بگیرند. که بسیاری از آنها به دلیل نداشتن اگاهی دچار مشکلاتی شدند.

ایرانسل

در مورد اپراتور ایرانسل به این صورت است که ایرانسل به مشترکین یک پیام هشدار دهنده می دهد که این پیام هشدار صاحب خط را از زمان گرفتن حق امتیاز آگاه می کند. و اگر سیم کارت مربوطه خاموش بود این وظیفه ی مشترکین است که پیگیر شوند تا این امتیاز ازآنها گرفته نشود و یا مشترکین می توانند با خدمات ایرانسل برای اطلاع از مهلت گرفتن حق امتیاز با اطلاع شوند در غیر این صورت سیم کارت آنها بدون هیچ مسئولیتی تسخیر خواهد شد.

ایرانسل

همراه اول

اپراتورهای همراه اول در مورد گرفتن حق امتیاز به این صورت عمل می کنند که اگراز مهلت آخرین شارژ سیم‌ کارت دو ماه بگذرد، سیم‌کارت همراه اول به حالت تعلیق در می اید و دو ماه بعد در صورت نداشتن هیچ گونه فعالیتی، سیم‌کارت به حالت غیرفعال در خواهد آمد.

مشکلات واگذاری سیم کارت غیرفعال

و اما در این بین مشکلاتی نیز به وجود می اید که یکی از انها این است که وقتی این خطوط به مشترکین جدید واگذار می شود به عنوان خطوط صفر فروخته می شود. و حقوق مالکیت به کلی نادیده گرفته می شود.مثلا بسیاری از مشترکین سیم کارتهایی دارند که از آن برای شاید چندین بار استفاده کرده و بعد از آن شماره تنها در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام, واتساپ و .. استفاده می کنند. و زمانیکه سیم کارت وی به شخص دیگری واگذار می شود کاربر جدید براحتی می تواند به حساب کاربری شخص قبل دسترسی پیدا کند. و البته نیز گاهی پیش می آید که مشترک جدید به محض روشن کردن سیم کارت پیام ها و تماس های زیادی را دریافت می کند.که خیلی از ازین مشترکین گله مند ازین موضوع هستند و به شکایت از اپراتور به دادگاه مراجعه می کنند.

برای جلوگیری از این قانون گرفتن حق امتیازسیم کارت های غیرفعال چه کنیم؟

اول اینکه از انبار کردن چندین سیم کارت بدون استفاده خودداری کنیم وبرای جلوگیری از این اتفاق هر چند مدتی سیم کارت را روشن کرده و با آن یک تماس کوتاه داشته باشد.