تکنولوژی ساخت سیم کارت (اطلاعاتی در مورد نحوه کار سیم کارت و اندازه های آن)

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با پانچ کردن سیم کارت خود دچار مشکل شده اید، که برای اطلاع از مشکل پیش آمده شما را بر آن داشته تا در مورد تکنولوژی ساخت سیم کارت اطلاعاتی کسب کنید. سوالی که در اینجا مطرح می شود این که سیم کارت چه نقشی را در گوشی ایفا می کند.

تکنولوژی ساخت سیم کارت

اولین نکته جالبی که در همین ابتدا باید به شما بگوبم این است که سیم کارت سیستم عامل، EEPROM، پردازنده، ROM، RAM و دیگر اجزای مختص به خود را دارد که شاید بیشتر شما این موضوع را نمی دانستید و در واقع آن را دست کم می گرفتید.دخالت طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی سخت افزار و نرم افزار باعث شده است تا این قطعه کوچک سرویس را برای دستگاه شما به ارمغان بیاورد.

تکنولوژی ساخت سیم کارت
تکنولوژی ساخت سیم کارت ها از ۲۵ سال پیش یعنی در سال ۱۹۹۱ که اولین سیم کارت عرضه شد، با وجود طرح هایی همانند Hyper-V مایکروسافت برای مجازی سازی سیم کارت ها، کماکان در حال پیشرفت هستند.سیم کارت در طی سالها علاوه بر پیشرفت، سایز خود را نیز تغییر داده است، سیم کارت سایز کامل، سیم کارت مینی، میکروسیم و نانوسیم که با دستگاهای مختلف کار می‌کنند. همزمان با کاهش سایز دستگاهها تولید کنندگان نیز سعی کردند در اندازه سیم کارتها تغییراتی بدهند.

اندازه سیم کارت

اولین سایز سیم کارت به صورت سایز کامل بود(۱FF): این سایز تقریباً اندازه کارتهای اعتباری بانکی بود.(۸۵٫۶۰ میلی‌متر در ۵۳٫۹۸ میلی‌متر به ضحامت ۰٫۷۶ میلی‌متر) پس از آن سیم کارت مینی وارد بازار شد(۲FF) که بخش کوچکتری از همان سیم کارت بود.(با ضخامت قبلی و ۲۵ میلی‌متر در ۱۵ میلی‌متر) نسخه بعدی سیم کارت که با نام سیم کارت میکرو(۳FF) وارد شد بازهم طول و عرض کمتری نسبت به قبل داشت.(۱۵ میلی‌متر در ۱۲ میلی‌متر) با کوچکتر شدن سایز سیم کارت، سازگاری آنها با نسخ قبلی همچنان رعایت شد، به همین علت با دستگاههای برش خاص و یا قاب مخصوص می‌توان سه نوع ابتدایی سیم کارتها را به یکدیگر تبدیل کرد بدون آنکه مدار سیم کارت صدمه‌ای ببیند.
سرانجام نیز در سال ۲۰۱۲ نانو سیم کارت (۴FF) تولید شد. این سیم کارت بازهم کوچکتر شد. البته برعکس تکامل نمونه‌های قبلی علاوه بر کاهش طول و عرض، ضخامتش نیز کاهش یافت.(۱۲میلی‌متر در ۸٫۸ میلی‌متر با ضخامت ۰٫۷ میلی‌متر) در سیم کارت نانو ضخامت پردازشگر به همراه بدنه ضخامتی معادل ۰٫۷ دارد که حدوداً ۱۵ درصد نسبت به نسخ قبلی کاهش ذخامت داشته است.


سیم کارت‌های نانو با سازگاری کامل با نسخه‌های قبلی ساخته شده است بنابراین می‌توان آنها را با آداپتور مخصوص در دستگاههای قبلی نیز قرارد داد و استفاده کرد.