رومینگ ، خرید سیم کارت محلی یا سیم کارت بین المللی؟ کدام مناسب‎تر است؟ هزینه مکالمه سیم کارت های بین المللی چقدر است؟

داشتن یک راه ارتباطی با ایران برای کسانی که به کشورهای خارجی سفر میکنند همیشه یک دغدغه محسوب می شود. رومینگ، خرید سیم کارت محلی یا بین المللی؟ کدام مناسب‎تر است؟ هزینه رومینگ و تماس‎ها همیشه موجب استرس مسافران و کسانی است که با آن‎ها تماس میگیرند بوده و هست چرا که عموماً اپراتورهای تلفن همراه هزینه‎های زیادی بابت خدمات رومینگ تحمیل می‎کنند. در این مقاله هر سه روش مورد بررسی قرار می‎گیرند.

تماس بین المللی

رومینگ سیم کارت ایرانی

– تنها در کشورهایی که اپراتور سیم کارت شما با آن ها قرارداد دارند امکان رومینگ فراهم است. که تقریبا چیزی حدود ۶۰ درصد کشورها را به خود اختصاص داده است.
– هزینه جابجایی بالایی دارد. به این معنی که به محض ورود به هر کشور (کشورهای تحت قرارداد) مبالغی به عنوان جابجایی به قبض همراه دائمی شما اضافه و یا از اعتبار خطوط کسر می‎گردد.
– هزینه مکالمه بسیار بالاست (جهت دریافت هزینه مکالمه در هر کشور، نام آن کشور را به فارسی به شماره ۷۰۸۰ پیامک کنید تا نرخ مکالمه در آن کشور برای شما ارسال شود)

رومینگ سیم کارت
– با بالا رفتن میزان بدهی در سیمکارت‎های دائمی و تمام شدن اعتبار در سیمکارت‎های اعتباری خط شما از طرف اپراتور مربوطه قطع می‎شود.
– شاید تنها مزیت این روش تغییر نیافتن شماره شما و در دسترس بودن برای تمامی مخاطبین شما باشد.

خرید سیم کارت بین المللی

سیمکارت بین المللی در واقع یک سیمکارت به صورت بین المللی است که می توان آن را در اکثر نقاط دنیا استفاده کرد. با این سیم کارت نیازی به پرداخت هزینه‎هایی همچون جابجایی، تماس ورودی و خروجی با هزینه بالا نخواهید بود. اما باید توجه داشت اگرچه هزینه‎ها نسبت به رومینگ پایین‎تر هستند ولی همچنان نرخ محاسبه بر اساس دلار بوده و قیمت‎ها نسبتاً بالاست. تماس از کشورهای انگلستان و ایتالیا به ایران تقریبا ۳۵ سنت برای هر دقیقه مکالمه است که به پول ما ۱۵۰۰ تومان می‎شود!
در یکی از سایت‎های فروش سیم کارت بین المللی قیمت هر پیامک را “تنها ۱۵ سنت” عنوان کرده بود که همین مبلغ کم ۶۳۰ تومان برای ما محاسبه می‎شود.

سیم کارت بین المللی

هزینه های تماس از این سایت “ekit“برای نمونه محاسبه شده است.

اگر بخواهیم کلی بگوییم:
– هزینه جابجایی ندارد.
– در بیش از ۹۰ کشور تماس ورودی رایگان است
– هزینه مکالمات کمی ارزانتر است (البته در پیامک با قیمت بالا از خجالتتان در می‎آیند)

خرید سیمکارت محلی هر کشور

خرید سیمکارت محل هر کشور نیز مشکلات خاص خود را دارد :
– هزینه خرید و شارژ به ارز آن کشور است.
– عدم اطلاع از نرخ مکالمات
– در صورت بروز مشکل عدم سهولت در رفع آن از طریق شرکت صادر کننده سیمکارت به جهت عدم اطلاع احتمالی از نحوه تماس با پشتیبانی شرکت مربوطه و همچنین عدم توانایی پرسنل بخش پشتیبانی آن شرکت در صحبت کردن به زبان فارسی و احتمالا انگلیسی

سیم کارت محلی
– این سیمکارت ها فقط در همان کشور قابل استفاده می باشند و با عزیمت به کشوری دیگر سیمکارت جدید و شارژ جدید خریداری کرد.
– این سیمکارت ها اگر پس از مدت زمان خاصی شارژ و استفاده نشوند  از درجه اعتبار ساقط و در اختیار شخص دیگری قرار می گیرند.
– آبونمان ماهاینه و هزینه نگهداری

نتیجه

با تمام این اوصاف اگر نیاز به در دسترس بودن به صورت دائم نداردی و کیفیت تماس خیلی برایتان حائز اهمیت نیست تماس اینترنتی و چت از طریق اپلیکیشن ها بهترین گزینه برای شماست. اما اگر نیاز دارید که یک تماس خوب و بدون قطعی داشته باشید یکی از موارد بالا را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید.