بزرگترین بازار گوشی‌های هوشمند در جهان شاهد سقوط شدیدی در میزان خرید و فروش آن

انارسیم به گزارش از ایتنا بسیاری از تحلیلگران مدت‌ها پیش به شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌های هوشمند و محصولات تکنولوژی هشدار داده بودند که بازار گوشی‌های هوشمند به زودی اشباع خواهد شد. حالا مرور مختصری بر آمار بدست آمده، به نظر می‌رسد این پیش‌بینی‌ها سرانجام به واقعیت پیوسته و درست از آب درآمده است.

 

گوشی های هوشمند

 

به گزارش انارسیم از ایتنا ، چین که بزرگترین بازار گوشی‌های هوشمند و محصولات تکنولوژی در جهان به شمار می‌آید، حالا شاهد سقوط شدیدی در میزان خرید و فروش گوشی‌های هوشمند است، به گونه‌ای که با توجه به جمعیت این کشور، آمار فروش این محصولات بسیار ناچیز و اندک شده است.

 

رشد بازار محصولات در حوزه تکنولوژی در سالهای اخیر، چین را تبدیل به یکی از سودآورترین بازارهای جهان کرده بود اما در سال ۲۰۱۷ این روند رو به رشد با کاهش شدیدی رو به رو شد و موجب شد برای نخستین بار رشد بازار گوشی‌های هوشمند در این بازار پرفروغ متوقف شود که این به وضوح نشان دهنده رسیدن بازار به نقطه اشباع است.

 

به تازگی موسسه تحقیقاتی کانالیز گزارش جدیدی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد عرضه گوشی‌های هوشمند در سه ماهه نخست و آغازین سال ۲۰۱۸ میلادی در مقایسه با مدت مشابه خود در سال گذشته، دچار ۲۱ درصد افت و کاهش شده است.

 

بر اساس این گزارش، مجموع کل تعداد گوشی‌های هوشمند عرضه شده در بازار چین هم کمتر از ۱۰ میلیون دستگاه بوده که این از سال ۲۰۱۳ تاکنون بسیار بی سابقه بوده است. این آمار گویای آن است که از هر ۱۰ عرضه کننده گوشی، ۸ عرضه کننده با کاهش شدید فروش مواجه شده‌اند و میزان فروش شرکت‌های فعال و پرفروشی نظیر سامسونگ، جیونی و میزو در چین نیز به کمتر از نصف تقلیل یافته است.

 

تنها عرضه کننده‌ گوشی‌های هوشمند در چین که دچار کاهش شدید عرضه نشده است

تنها عرضه کننده‌ای که در چین برخلاف سایر رقبایش، دچار کاهش شدید عرضه و فروش گوشی نبوده است، شیائومی است که توانست ۱۲ میلیون دستگاه گوشی هوشمند را به بازار عرضه کند و در نتیجه این رشد ۳۷ درصدی، ارزش سهام خود را به ۱۰۰ میلیون دلار برساند.

 

از دیگر شرکت‌هایی که راهبری بازار چین را در دست گرفته‌اند، می‌توان به هواوی، اوپو و ویوو اشاره کرد که در جمع توانسته‌اند سهمی معادل ۷۳ درصد را برای خود دست و پا کنند. اما با همه این تفاسیر، تحلیلگران بر این باورند که تولیدکنندگان باید به طراحی‌های بسیار جدیدتر، متفاوت‌تر و فناوری‌های جذاب و کاربردی‌تر روی بیاورند تا بتوانند بازار را از حالت اشباع درآورده و میزان فروش، عرضه و سودآوری خود را افزایش دهند.


منبع: ایتنا